Sunday, December 27, 2009

Obscure Product

How much is for one?
Two dollars, - replied cashier at the hardware store.
How much is for twelve?
Four dollars.
OK. Give me please nine hundred and twelve.
This will be six dollars.

What product were they talking about?
(from the book by M.Gardner)

Enter your answer on our Family Puzzle Marathon page. Solve three and get a prize!

2 comments:

W said...

House numbers at a hardware store (the ones you place outside your home)

Maria said...

That is right: each number costs $2.
House number "12" will be $4.
House number "912" will be $6.
New puzzle coming up!

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.